Teknoloji Trendleri ve Dijital Yolculuk Semineri 15 Ocak 2019

Teknoloji, Girişimcilik, Kariyer, İstihdam, E-Ticaret, Bilişim konuşulacak

TEKNOLOJİ TRENDLERİ VE DİJİTAL YOLCULUK SEMİNERİ

İpekyolu Belediyesi ve Türkiye Bilişim Derneği Van Şubesi İşbirliğiyle

15 Ocak 2019 Saat 14.00-17.00, İpekyolu Belediyesi Konferans Salonu

14.00-14.30 Açılış Konuşmaları

14.30-15.30 İlker Tabak- 31. Dönem TBD Başkanı ve 32. Dönem Onur Kurulu Üyesi  (Skype)

 • Türkiye’nin Dijital Gündemi Nedir ve Sizin Gündeminiz Ne Olmalıdır?
 • Yakın Coğrafyanın Bilişim Üssü: Van
 • İstihdam ve girişimcilik fırsatları
 1. Yalçın Parmaksız, Beyazperde.com Genel Müdürü, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Google Analytics Kitabı Yazarı (Skype)
 • Ticareti Yeniden Düşünmek ve Internetten Müşteri Bulmak
 • Google İşinizde Etkin Kullanmak ve Kariyer Fırsatları
 1. 30- 17.00 Levent Karadağ, TBD Yönetim Kurulu Üyesi ve Geleceği Kodlayan 65 Vanlı Proje Koordinatörü, Dijital Stratejist
 • Teknolojide Yeni Trendler ve Dünya Çocukları Geleceğe Nasıl Hazırlıyor?
 • Van’dan Dünyaya Örnek Proje “Geleceği Kodlayan 65 Vanlı”
 • Van Özelinde Bilişim ile Girişimcilik ve İstihdam Politikaları
 • TBD Van Şubesi 2019 Stratejileri

 

Kimler Katılmalı: Kamu ve özel sektör yöneticileri, çalışanlar, işinde teknoloji ve interneti kullanmak isteyenler, üniversite öğrencileri, akademisyenler, bilişim ve fen öğretmenleri, insan kaynakları yöneticileri, kurumların ar-ge – strateji – iş geliştirme çalışanları, satış ve pazarlama uzmanları.

 

 

Konuşmacıların Özgeçmişleri

İ. İlker TABAK

İ. İlker Tabak İzmir’de doğmuştur. 1982’de İzmir Atatürk Lisesi’ni, 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’ni, 2005’te Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Şubat 1987’de Bilkent Holding’e bağlı Teksis AŞ’de yazılım mühendisi olarak iş yaşamına başladı. Burada ASKİ, GAP, Çaykur, DİE (TÜİK), MEB projelerinde görev aldı. Askerlik hizmetini (Mart 1989-1990) KKK’da Asteğmen olarak yapan İ. İlker Tabak, çalışmalarına Mart 1992’de katıldığı Link Bilişim’de Yazılım Müdürü olarak devam etti. Link Bilişim’de Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Müdürlüğü YBS Olurluk Çalışması ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Otomasyonu Projesi’nin yanı sıra Link Bilişim Kurumsal Paket Çözümleri ile de çalıştı.

Mayıs 1995’te katıldığı Bilişim Ltd’de (şimdi AŞ) “Pazarlama ve Satış Müdürü” ve “Yürütme (İcra) Kurulu Üyesi” olarak Mart 2017’ye kadar görev yaptı. Bilişim AŞ’deki görevi sırasında başta Adalet Bakanlığı UYAP, Türkiye Taşkömürü Kurumu (Zonguldak) Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Ulaştırma Bakanlığı e-Ulaştırma Bilişim Projesi, Sivil Havacılık Bilgi Yönetim Sistemi Projesi, TÜDEMSAŞ (Sivas) ERP ve EBYS, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü (şimdiki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) YBS, SHÇEK (şimdiki Aile ve SP Bakanlığı) YBS, Hazine Müsteşarlığı İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi (İKYS), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ERP ve EBYS, TODAİE YBS, Hacettepe Üniversitesi İKYS ve EBYS, ODTÜ İKYS, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) İKYS, Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş. İKYS projeleri olmak üzere birçok kurum ve kuruluş için yürütülen yazılım projesinde görev aldı.

Mayıs 2017’de kurduğu TBK Bilişim Sistemleri San. ve Tic. AŞ’de çalışma yaşamını sürdüren İlker Tabak, meslek yaşamı boyunca yazılım uzmanı ve proje yöneticisi olarak birçok bilişim projesinde görev almıştır.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD, kuruluşu 1971) ve TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO, kuruluşu 2012) üyesi (3. Dönem Onur Kurulu Üyesi (2016-2018), 4. Dönem BMO Eğitim Kom. Bşk. (2018-…)), Türkiye Bilişim Vakfi (TBV, kuruluşu 1995) kurucu üyesi olan Tabak, Yenişehir Gençlik ve Spor Kulübü (kuruluşu 1954) Yönetim Kurulu Üyeliği (2007-2008) ve Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED, kuruluşu 1999) Yönetim Kurulu Üyeliği de (2009-2013) yapmıştır.

İlker Tabak, TBD Yönetim Kurulları’nda 19. Dönemden itibaren (Kasım 1992) Üye, Genel Yazman ve 2. Başkan olarak 22 yıl görev yapmıştır. TBD Ankara Şubesi Başkanlığı (2011-2013) ve TBD Yönetim Kurulu Başkanlığı da (2015-2017) yapan İlker Tabak, TBD çatısı altında mesleki konularda çeşitli çalışma gruplarında görev almıştır. Halen TBD Onur Kurulu Üyesi (2017-…) olan İ. İlker Tabak, mesleki bildiri ve yayınlarının yanı sıra, Yayın Kurulu Üyesi ve editörlerinden biri olduğu TBD Bilişim Dergisi’nde düzenli olarak yazılar yazmaktadır.

Mart 2017’de başladığı HÜMED Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmekte olan İlker Tabak, evli ve iki çocuk babasıdır.

 1. Yalçın Parmaksız (myparmaksiz.com)

Yalçın, Sakarya Üniversitesi’nden Elektrik-Elektronik Mühendisi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden MBA derecelerini aldı.

2012’de bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak E-TicaretDijital PazarlamaPazarlama Stratejileri ve Pazarlama’nın Yeniden Yapılandırılması derslerini veriyor.. Aynı zamanda birçok öğrencinin bitirme projelerinde danışman olarak yer almaktadır.

2013’ün Aralığında çıkardığı Google Analytics adlı kitap Türkiye’nin ilk ve tek  kitabıdır.

Profesyonel Yaşam:

Tetra A.Ş ve United Technologies-Otis’te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında çalıştıktan sonra Collezione’de CRM ve Pazar Araştırma Müdürlüğü yaptı.

A&B İletişim’de IBM Türk, Boeing ve SunExpress gibi firmalara İletişim Danışmanlığı hizmeti verdi.

Global Access/Broadcast Grup’da İş Geliştirme Müdürü olarak online turizm alanında çalışmalarda bulundum. Turizm sektörüne özel B2B ve B2C Online Rezervasyon Sistemleri’nin tasarlanmasını sağladı.

Siberalem.com, idefix.com, evlilikmerkezi.com, itiraf.com gibi sitelerin bağlı olduğu EBİ A.Ş’de E-Pazarlama Koordinatörü olarak SEO, Google AdWords, Analytics ve Data Mining konularında çalışmalarda bulundu.

Şu anda dünyanın en büyük Fransız dijital eğlence grubu olan Webedia‘nın Türkiye Ülke Müdürü olarak çalışıyorum. Sitelerimizden Beyazperde.com aylık 9 milyondan fazla tekil kullanıcısıyla Türkiye’nin en büyük sinema sitesi. Aynı zamanda ajansları ile L’oreal’in makyaj.com ve sacsirlari.com siteleri için içerik pazarlama ve sosyal medya hizmetleri veriyor.

Levent Karadağ (leventkaradag.org)

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden 1988’de mezun oldu. 1986 -1990 arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi başta olmak üzere birçok özel eğitim kurumunda ‘bilgisayar programlama’ dersleri verdi. Türkiye’nin önde gelen firmalarında Sistem Analisti, Takım Lideri, Proje Yöneticisi, Bilgi Sistemleri Yöneticisi, İş Geliştirme ve Pazarlama Yöneticiliği, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Karadağ, çok sayıda Üniversitenin “Sektör Danışma Kurulu Üyeliği”nde yer almış. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir.

 

Karadağ, 1998 yılından beri TBD Yönetim Kurulu üyesidir. 4 yıl TBD İstanbul Şubesi Başkanlığı yapmış olup, 4 yılda TBD Merkez Yönetim Kurulu yapmıştır.

Karadağ, İstanbul Bilişim Kongresi, Yazılım Kongreleri, Bilişim Kurultayları, Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Seminerleri, Kamu Bilişimciler Platformu, Akıllı Şehirler, Ulusal Yönetim Bilişim Zirveleri, Future Learning, Engelsiz Bilişim Sempozyumları gibi çok sayıda organizasyonun düzenlenmesinde aktif yer almıştır.  Yazılım Projeleri Yönetimi, İş Analiz, Takım Çalışması, Sosyal Medya, Sunum Teknikleri, İletişim Teknikleri, Liderlik, Satınalma, Tedarik Yönetimi vb. gibi konularda yüzden fazla eğitim vermiştir.

 

Koç Grubu, Sabancı Grubu, Eczacıbaşı Grubu, AXA OYAK, KOÇ ALLIANZ, STAR MEDYA, EVYAP SABUN, TURKMEN HOLDING, HITIT SERAMIK, OYAK RENAULT, PEUGOET, NARIN TEKSTİL, TURKMEN Holding, IGDAŞ, GENEL SIGORTA, IHLAS HAYAT SIGORTA, İHLAS FİNANS, KOÇBANK, İSTİKBAL MOBİLYA, BOYNER, TURKKEP gibi çok sayıda kurumun bilişim projelerinde çeşitli görevlerde yer almıştır.

 

Yayınlanmış Kitapları

Uygulamalı BASIC Programlama Dili (1990, 60 bin baskı- Türkçe yayınlanan ilk 5 kitap arasında yer almaktadır.), Ev Kadınlarının İnternet El Kitabı (10 bin baskı), İnternet Pazarlama ve Başarı Öyküleri (2009, 2000 Baskı), Ailenin İnternet Klavuzu (2011, 150 bin baskı), E-Ticaret ve İnternet Girişimciliği Atölyesi (2011, 2012, 7.000 Baskı), Akıllı Şehirleri Bildiri Kitabı Editörlüğü

 

Gazete, Dergi

Milliyet Kobi İnternet Köşesi Yazarlığı (3 yıl), Gazete Ekonomi, Köşe yazarlığı (2016)

Kanal Ekonomi TV, Dijital Ekonomi Programı (2016), Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği (2009-2016)

 

 

Türkiye Bilişim Derneği Hakkında

Türkiye Bilişim Derneği 1971 yılında kurulmuş,  1994 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına dernek statüsünü kazanmıştır. 2000 yılında Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi olan CEPIS’e (Council of European Professional Informatics Societies ) üyesi olmuştur.

Türkiye Bilişim Derneği Vizyonu

Bilişim Toplumuna doğru, dönüşümüm öncüsü olarak ülkemizin ekonomik, toplumsal ve kültürel kalkınmasına katkı vermek. Bu amaçla, bilişim bilincine varmış insanlarımızı aynı şemsiye altında bir araya getirip çağdaş kültürel değişimi sağlamak.

Türkiye‘deki bilişimle ilgili her türlü çalışma ve düzenlemenin toplumsal gelişmeye katkı sağlayacak biçimde çağdaş boyutlarda gerçekleşmesini sağlamak.

Yerel yönetimler, Eğitim, Sağlık, Hukuk, Sanayi ve Ticarette yerli bilişim endüstrisi oluşturulmasına katkı sağlamak.

Türkiye Bilişim Derneği’nin Görevleri

 • Bilişim alanında “Öncülük ve Liderlik” rolünü üstlenen TBD’nin görevi;
 • Bilişim mesleğinde çalışanların ve/veya sektörün sorunlarına sahip çıkmak,
 • Ulusal politikalar belirlenirken Bilişim Teknolojisine (BT) öncelik verilmesi için çalışmalar yapmak,
 • Verimliliği artırmadaki en önemli araçlardan olan Bilişim Teknolojilerini toplumun tüm kesimlerine duyurmak, etkin kullanımına öncülük etmek.

Türkiye Bilişim Derneği’nin Üye Yapısı

 • Bilişim teknolojileri, bilgi sitemleri yöneticileri,
 • Bilgi sistemleri alanlarında araştırma ve/veya yayın yapanlar,
 • Bilişim teknolojilerinin kurum ve kuruluşlarda yaygın ve verimli kullanılmasını sağlayanlar,
 • Bilişime profesyonelce ilgi duyan ve Derneğin amaçlarını benimseyip o doğrultuda çalışanlar.

TBD, bilişim alanında çalışan üyelerinin yanı sıra, diğer sektörlerdeki bilişime gönül vermiş çalışanlar ile yolu bilişimle kesişen kişilerden oluşan seçkin üye profiline (akademisyenler, iş adamları, siyasiler, bilgi merkezleri çalışanları, kamu ve özel sektör yöneticileri, diğer sivil toplum kuruluşları üyeleri vb.) sahiptir. Türkiye Bilişim Derneği’nin 7 şubesi ve 10.000 civarında üyesi vardır.

Türkiye Bilişim Derneği Çalışmalarından Bazıları

 • 1971, 22 Nisan : Türkiye Bilişim Derneği (TBD) kuruldu;
 • 1978 : İlk Bilişim Terimleri Sözlüğü yayımlandı;
 • 1997, Mayıs : TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu Kuruldu;
 • İlk Ulusal Bilişim Kurultayı (1976 – … ; Bilişim’2018, 35. Kurultay)
 • BİMY – Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri (25.BİMY)
 • KAMU-BİB – Kamu Bilgi İşlem Birimleri Semineri (20. KAMU BİB)
 • İstanbul Bilişim Kongresi
 • İlk Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı (2010’dan 5. yapıldı)
 • Bilişim Teknolojileri Işığında Eğitim (BTIE, 1998’den beri)
 • TBD Genç ve Genç Bilişimciler Kurultayı (2011)